Cu peste trei decenii de experiență în industria bancară și un parcurs impresionant în cadrul UniCredit Bank, Antoaneta Curteanu, Vicepreședinte Executiv Retail, este un lider care și-a construit cariera pe principii solide, învățate încă din sportul de performanță. Fostă vicecampioană națională la canotaj, a adus în lumea financiară disciplina, perseverența și spiritul de echipă, transformând aceste valori în repere ale leadership-ului său.
De-a lungul anilor, a coordonat proiecte complexe, a traversat fuziuni și transformări majore și a inspirat generații de profesioniști prin atitudinea optimistă și orientată spre soluții. Pentru Antoaneta Curteanu, succesul nu se măsoară doar în cifre, ci mai ales în impactul pozitiv pe care îl are asupra oamenilor și a echipelor alături de care lucrează.
Ne-a povestit despre începuturile carierei, lecțiile prețioase aduse de provocări și despre felul în care acestea i-au modelat mentalitatea de lider. Am aflat cum reușește să navigheze cu încredere printre schimbări, să construiască echipe performante și să își păstreze autenticitatea chiar și în cele mai dificile momente. Totodată, am discutat despre rolul diversității în banking, despre beneficiile pe care le aduce aceasta în luarea deciziilor și despre importanța promovării leadership-ului feminin.
Prezentă la Impact Bucharest, cel mai mare eveniment economic din Europa de Sud-Est, Antoaneta Curteanu a vorbit despre viitorul industriei financiare sub tema Next-Gen Banking: AI and Big Data for Smarter Financial Services.
Cum v-ați descrie cei peste 30 de ani de experiență în industria bancară?
Înainte de a intra în lumea financiară, am făcut sport de performanță. Am fost canotoare. Am fost chiar vicecampioană națională la juniori, iar această experiență m-a format, profund.
Sportul m-a învățat un lucru esențial: că antrenamentul constant este cheia succesului și că, într-o echipă, putem să împingem limitele mult mai departe decât ne-am imaginat vreodată.
Tot din sport am învățat și una dintre cele mai importante lecții de leadership: disciplina și perseverența sunt, de cele mai multe ori, mult mai puternice decât talentul.
Aici o să vă spun că într-o barcă de canotaj, care se numește schif, fiecare mișcare trebuie să fie perfect sincronizată pentru ca ambarcațiunea să alunece rapid pe apă. Dacă un singur coechipier își pierde ritmul, întreaga echipă suferă. Energia, ritmul și coordonarea conduc echipa spre victorie. Practicând canotajul am aflat că efortul fiecărei colege din barcă duce la un rezultat al echipei care este, de fapt, mult mai mare decât suma eforturilor individuale. La fel este și în leadership – o echipă puternică este cea în care fiecare își înțelege foarte bine rolul și contribuția. Aceste sunt principiile care mi-au ghidat întreaga carieră.
Dacă mă gândesc la parcursul meu de 30 de ani din domeniul bancar, cred că a contact mult că sunt un om deschis și optimist, care acceptă provocările cu bucurie, fără să stea prea mult pe gânduri și fără să facă analize laborioase. Ce a venit spre mine am acceptat, „Da, hai să facem!”, fără vreo ezitare. Întotdeauna văd partea pozitivă din oamenii pe care-i am în jur și văd pretutindeni oportunitățile, nu barierele. Îmi plac provocările și schimbările, iar parcursul meu profesional dovedește asta. Am avut dovada, de multe ori, că atitudinea mea de „hai să facem!” se întoarce cu lucruri foarte bune către mine.
Trebuie să spun însă că, în parcursul meu profesional, am avut și norocul de a fi la locul potrivit, la timpul potrivit.
M-am gândit de multe ori că „superputerea” mea este să descopăr ce e mai bun în alții și apoi să facem echipă. Asta m-a ajutat de-a lungul carierei să construiesc echipe performante, să dezvolt oamenii de lângă mine și să reușim să avem rezultate remarcabile. Dincolo de cifre, însă, am prețuit enorm oamenii alături de care am reușit să le atingem. Adevăratul succes se măsoară, de fapt, în impactul pe care îl avem asupra celor din jur.
Cum au arătat începuturile în carieră și care ați spune că au fost principalele provocări? Cum le-ați depășit și ce lecții v-au adus acestea?
Ei bine, drumul meu profesional a început într-o bancă – și nu orice bancă, ci chiar prima bancă privată din România, Banca Țiriac. Acolo, primul meu mentor a fost o doamnă cu o carieră solidă, în fosta Bancă de Comerț Exterior, BANCOREX. Era exigentă, ce-i drept, dar foarte dedicată și mă provoca zilnic, uneori chiar până la lacrimi. Datorită ei am învățat ce înseamnă rigoarea, seriozitatea și standardele înalte, absolut necesare meseriei de bancher.
Ca proaspăt absolventă de ASE, am acceptat orice sarcină: am făcut ordine de plată, telex, acreditive, scrisori de garanție, chiar și curierat, când era nevoie. Am învățat să spun „da” fiecărei sarcini și, vă asigur, fiecare a fost o lecție importantă. Banca era mică, iar implicarea mea în multiple activități m-a ajutat enorm să mă dezvolt.
Acest început mi-a modelat, în mod clar, atitudinea: am învățat, în primul rând, să fiu flexibilă, să nu mă tem de necunoscut și să caut mereu soluții creative. În sport am învățat puterea echipei, iar, în bancă, curajul de-a accepta provocările.
Sunteți parte din povestea UniCredit de mai bine de 20 de ani. Cum ați reușit să navigați între diferite funcții de conducere, atât în România, cât și la nivel internațional? Ce ați spune că vă caracterizează ca lider?
A contat mult că tot timpul UniCredit Bank s-a transformat, a evoluat. Am trecut prin câteva fuziuni, am coordonat Divizia Corporate, am fost CEO la UniCredit Leasing, am activat în conducerea băncii grupului din Bulgaria, am fost CEO la Alpha Bank România pentru a pregăti și pentru a face fuziunea cu UniCredit, acum coordonez zona de Retail a UniCredit Bank și suntem în proces de omogenizare a organizației și de ridicare a ștachetei performanței pentru urmatorul plan multianual. Deci fiecare nouă poziție a venit cu provocări si responsabilități noi.
Răspunsul la cum am reușit să navighez printre atâtea funcții e simplu – dragostea de oameni și pasiunea de a aduce rezultate împreună cu echipele din care am făcut parte. Mă bucură să văd oamenii pe care i-am angajat și cu care am lucrat cum evoluează și își construiesc cariere solide, clienții pe care i-am finanțat cum își dezvoltă afacerile, cum își cumpără case, cum își schimbă viața. Toate acestea îmi aduc motivație în ceea ce fac.
Ce înseamnă să fii lider pentru mine? Aș spune că înseamnă, înainte de toate, să oferi încredere, să inspiri, să creezi un mediu propice în care fiecare să își descopere potențialul maxim. Și, mai ales, înseamnă să ai curajul să fii autentic și chiar vulnerabil. Și aici pot să vă spun cum fac eu asta. Încerc să fiu un om bun, dacă nu chiar mai bun, în fiecare zi. Și mai cred că vorbim prea puțin despre bunătate zilele astea.

Ce diferențe ați observat între conducerea unei bănci locale versus coordonarea unei divizii internaționale?
Coordonarea unei divizii internaționale presupune o viziune largă la nivel de regiune, o strategie mai cuprinzătoare, în paralel cu atenția spre specificul piețelor locale și a interacțiunii dintre acestea. La conducerea unei bănci locale, concentrarea este pe piața din țara respectivă pentru fructificarea tuturor oportunităților existente. Pentru asta trebuie să identifici cele mai bune strategii pe segmente de clienți si produse, să înțelegi profund specificul local, ce abordare de risc se potrivește pieței și cum poți extrage valoare din fluxurile economice.
Care a fost cel mai provocator rol pe care l-ați ocupat și cum l-ați gestionat?
Cel mai provocator rol e cel în care mă aflu astăzi. Și așa e normal pentru că în acest fel îmi păstrez motivația la cel mai înalt nivel. Am încheiat fuziunea UniCredit Bank cu Alpha Bank România și ne aflăm în etapa de integrare și omogenizare a echipelor, etapă foarte importantă pentru rezultatele noastre din viitor.
Ați construit echipe performante pe parcursul carierei. Care sunt cele trei principii de bază pe care le urmați în formarea unei echipe de top? Ce nu trebuie să le lipsească oamenilor cu care lucrați?
Am descoperit foarte devreme, din experiența mea ca sportivă, că una dintre cele mai importante calități pentru a învinge și a performa ca echipă este echilibrul. Foarte importantă este abordarea pozitivă, atitudinea că „se poate” precum și capacitatea de a vedea oportunități peste tot. Putem învăța orice în viață, dar atitudinea față de provocări vine din felul fiecăruia de a fi. Aceasta nu se poate dobândi la fel de ușor ca o meserie pe care o înveți. Dincolo de asta am apreciat la oamenii de lângă mine curiozitatea și curajul. Sunt calități care ne ajută să mergem înainte și să avem succes.
Care sunt principalele beneficii, din experiența dumneavoastră, pe care o echipă diversă le aduce în luarea deciziilor și performanța băncii?
Pentru a progresa cu adevărat, trebuie, în primul rând, să ne păstrăm setea de cunoaștere, să ne adaptăm rapid schimbărilor tehnologice și să rămânem conectați la realitățile pieței. Dar, la fel de important, trebuie să ne alegem cu mare grijă oamenii cu care construim, zi de zi, acest drum.
Eu îmi doresc foarte mult să lucrez cu oameni curioși, inteligenți și performanți – femei și bărbați deopotrivă. Pentru că diversitatea înseamnă, în mod cert, decizii mai bune. Iar deciziile bune construiesc, cu siguranță, un viitor bun.
Un exemplu concret despre valoarea diversității l-am trăit chiar eu în prima ședința de risc la care am participat în Bulgaria. Discutam despre finanțarea producției de roșii, iar colegele mele m-au impresionat prin nivelul lor de cunoștințe tehnice: cunoșteau în detaliu indicatorii de productivitate, ultimele inovații tehnologice, făceau comparații privind producția în solar, palisate, versus metoda Kazarin în câmp și cu productivitatea serelor hidroponice din Olanda și din Turcia. Pe de altă parte, recent am citit, de exemplu, că România a importat anul trecut aproape 100.000 de tone de roșii, în timp ce exportul a fost de doar 2.300 de tone. Și asta, în ciuda unui program de sprijin guvernamental, de 1,9 miliarde de lei. În aceste condiții, deficitul comercial la tomate a ajuns la 145 de milioane de euro.
Credeți că aceste exemple sunt despre roșii? Evident că nu. Sunt, mai ales, despre perspective diferite și despre decizii, fără îndoială, mai bune, tocmai datorită diversității.
Ce v-a determinat să vă implicați în susținerea leadership-ului feminin?
Leadeshipul feminin este mai mult decât un trend, este o realitate și, aș spune, o necesitate. Astăzi e clar că femeile sunt tot mai prezente în poziții de conducere, însă, din păcate, provocările nu au dispărut. Încă ne confruntăm cu stereotipuri, încă ni se cere să dovedim mai mult, să muncim mai mult, dar să fim impecabile. Experiența m-a ajutat să realizez că nu trebuie să alegem între a fi puternice sau empatice, între a fi preocupate de strategia de business sau de partea umană, între carieră și viața personală. Putem fi toate acestea la un loc. Și, mai mult decât atât, trebuie să fim!
Fără îndoială, femeile sunt gata să preia provocări cu pasiune, să colaboreze eficient și să genereze rezultate excepționale. Pentru a reuși avem nevoie să creștem continuu, să devenim o versiune mai bună a noastră în fiecare zi. Eu știu că pot avea o contribuție importantă în viețile celor cu care interacționez și încerc, permanent, să dau tot ce este mai bun și să inspir același lucru și celor din jur.
Avem nevoie să ne susținem reciproc, să ne oferim încredere și să ne asumăm, cu îndrăzneală, roluri de mentor. Să ne ridicăm unii pe alții și să avem curajul să cerem locul pe care, cu adevărat, îl merităm.
Având în vedere experiența pe care o aveți, cum spuneți că a evoluat industria bancară românească în ultimii 30 de ani? În ce punct ne aflăm astăzi? Care sunt provocările majore cu care se confruntă sectorul bancar românesc în prezent?
Lumea în care trăim este într-o mare schimbare și incertitudine, dacă e să privim doar la ultimele luni – deteriorarea relației trans-atlantice, recesiune și inflație, război în Ucraina, război comercial și tarifar, volatilitatea piețelor financiare.
Economia României, după cum știm, se confruntă cu provocări semnificative legate de deficitul bugetar, cu o creșterea economică modestă și inflație în creștere. În acest context, sistemul bancar va trebui, bineînțeles, să se adapteze, prioritatea fiind, evident, menținerea prudențialității și asigurarea stabilității financiare.
În privința ratelor dobânzii, deși existau așteptări de reducere a acestora, vedem, în schimb, din partea BNR tendința clară de menținere a ratei de referință la 6.50%, cauzată de corecțiile fiscale și de inflația ridicată.
Urmare a procesului de consolidare din piață, numărul de bănci din România se va reduce, la sub 30. UniCredit Bank a încheiat procesul de fuziune cu Alpha Bank, iar acum oferim clienților produse și servicii de calitate cum sunt creditul ipotecar și creditul de consum, cu condiții foarte avantajoase, acces la o rețea extinsă de sucursale și bancomate sau la oportunități unice de investiții prin onemarkets Funds. Și, bineînțeles, vom continua să finanțăm companiile din economia reală.
Nu avem cred pagini să vorbim de toate provocările pe care le avem azi pe masă, dar una dintre ele mi se pare foarte periculoasă și puțin percepută de oameni, de aceea voi vorbi de ea. Știți cum se spune că nu mai vedem pădurea de copaci? Asta ni se întâmplă. Niciodată nu am fost „bombardați” cu atât de multe informații din toate domeniile. Toate canalele se luptă pentru atenția noastră. Supraalimentarea cu informații zilnic face creierul să nu mai poată procesa de la un punct încolo, ci doar să înregistreze detalii, lucruri fără substanță, chiar fără sens și să piardă tot ansamblul. Exista riscul să ne pierdem în amănunte, să nu mai știm ce avem de aflat, de căutat, ce are sens și, într-un sens extrem, ce ne dorim, ce e mai important pentru noi. Astfel, abilitatea de a simplifica, de a filtra informațiile, de a fi echilibrat, de a vedea ansamblul, devine o necesitate pentru a putea naviga cu succes între activitatea profesională și viața personală.

Ați participat la Impact Bucharest. Ce a însemnat să urcați pe scena celui mai mare eveniment economic din Europa de Sud-Est?
Am fost prezentă pentru a doua oară pe scena Impact Bucharest. Am apreciat mult tot ce au reușit organizatorii să facă, speakerii prezenți, participanții de la ediția de anul trecut, și nu am ezitat să răspund pozitiv și în acest an. Faptul că mă aflu între speakerii acestui eveniment mă onorează și mă obligă să fiu la înălțimea calității acestui eveniment prestigios.
Ce rol considerați că are un eveniment de anvergura Impact Bucharest asupra dezvoltării profesionale și strategice a participanților?
Am aflat puncte de vedere interesante și diverse, am cunoscut oameni deosebiți și ne-am întâlnit cu oameni dragi. Dar dincolo de toate acestea, evenimentul generează idei și ne face să plecăm acasă încărcați cu energie și dorință de dezvoltare și succes.
În final, spuneți-ne cum reușiți să mențineți un echilibrul între viața profesională extrem de solicitantă și viața personală. Ce alte pasiuni aveți, cum arată zilele de weekend pentru dumneavoastră?
Eu nu cred în așa zisul „echilibru work-life“, căci toți suntem într-o dinamică și într-o căutare permanentă. Și pentru că avem o singură viață cu toții, împletim în parcursul fiecărei zile experiența profesională de la serviciu, creștem împreună cu oamenii din jurul nostru, ne bucurăm de familiile noastre și ne facem timp și pentru pasiuni.
De multe ori sâmbăta dimineață devreme sunt pe lac, în barca de canotaj. Uneori, alături de mine, am și oameni mai puțin norocoși decât noi pe care îi putem ajuta să aibă o viață normală, să facă sport în ciuda dizabilităților. Ei la rândul lor inspiră și învață pe alții să facă sport și să se bucure de natură.
Cel mai bun sfat profesional pe care l-ați primit: Orice șef își are șeful – cu subînțelesul că puterea vine cu responsabilitate și control, așa că fii fericit cu ce ai în jurul tău, căci nimeni nu e deasupra tuturor.
Cartea de pe noptieră: „The Job is Easy, The People are Not” de Loredana Pădurean
O zi la birou descrisă în 3 cuvinte: idei, clienți, echipă, iar rezultatele vin firesc.
Artistul favorit: Elvis Presley
Cel mai frumos loc în care ați călătorit: Mallorca
Despre Impact Bucharest
Impact a devenit un brand de referință în Europa. Din 2016, a reunit lideri de afaceri, politicieni, cercetători, intelectuali și artiști în Polonia. A doua ediție de la București a fost cel mai mare și important eveniment economic din Europa de Sud-Est, oferinf o oportunitate unică de a asculta opiniile unor experți din domenii diverse și de a conecta lideri de business din toată Europa.
Au fost prezenți aproximativ 2.000 de participanți din România, Bulgaria, Serbia, Croația, Albania, alte țări din SEE, Polonia și restul Europei. În acel an, pe lângă experți și lideri de afaceri, au participat și mai mulți reprezentanți ai sectorului public din România și Europa de Sud-Est. De la cele mai importante inovații în banking, finanțe și marketing, până la marile provocări economice, sociale și de mediu cu care s-a confruntat Europa de Sud-Est, agenda Impact Bucharest le-a cuprins pe toate. Structurată în opt secțiuni tematice, fiecare a adus pe scenă lideri internaționali de opinie în domeniile lor – în prim-plan cu Michelle Obama, fosta Primă Doamnă a Statelor Unite, care și-a făcut prima vizită la București.
–
Redactor:
