Într-o industrie în care creativitatea este adesea pusă sub presiune de deadline-uri, bugete și rezultate imediate, agenția de creație v8 reușește să păstreze un echilibru rar între idei curajoase și execuții care livrează pentru business. Cu numeroase premii în portofoliu și un mix de clienți locali și internaționali, agenția s-a construit în timp ca un partener strategic, nu doar creativ.
Dincolo de proiecte, însă, v8 înseamnă oameni. O echipă în care creativitatea nu vine fără rigoare, iar performanța nu exclude empatia. Femeile din agenție sunt parte esențială din această dinamică – aduc structură, energie, claritate și o formă de leadership care se construiește prin colaborare, nu prin autoritate.
The Woman le aduce în prim-plan pe patru dintre ele – Corina Angearu, Cristina Fulea, Andreea Siran și Sandra Cristu – într-un material despre roluri, presiune, creștere și, mai ales, despre cum arată, în realitate, viața într-o agenție de publicitate.
Corina Angearu: „Într-o industrie haotică, vin cu liniște, echilibru și soluții”
Cu o experiență de peste 12 ani în cadrul v8, Corina Angearu este unul dintre pilonii de stabilitate ai agenției. Conduce departamentul de Client Service și este, de multe ori, acel filtru esențial între așteptările clienților și realitatea echipelor creative.
„Ghidez departamentul de Client Service spre o mai bună înțelegere și relaționare cu clienții agenției. Cred că de 12 ani aduc un mix de stabilitate și energie în viața colegilor și a clienților.”
Într-un mediu în care totul se mișcă rapid, contribuția ei nu este despre a accelera ritmul, ci despre a-l face sustenabil: „Într-o industrie atât de alergată, presată de deadline-uri și de multe ori haotică, simt că vin cu liniște, echilibru și soluții. Reușesc să pun pe mute zgomotul din jur și să mă gândesc constructiv la ce trebuie făcut.”
Pentru Corina, ideea de competiție nu este definitorie. Mai important este felul în care oamenii lucrează împreună: „Nu am simțit această competitivitate nici la începuturile mele în publicitate și cu atât mai mult acum. Cred că avem loc toți atâta timp când ne facem treaba și tragem spre un obiectiv comun.”
Zona de BTL a fost cea care a format-o cel mai mult – un spațiu în care imprevizibilul este constant: „Aici am trăit cu sufletul la gură la fiecare eveniment. Am schimbat din mers locații, happeninguri, am improvizat cât să iasă ceva mișto la fiecare proiect.”
Această expunere continuă la situații neprevăzute a construit un reflex esențial: încrederea în propria intuiție.
Pentru tinerele care se uită spre industrie, mesajul ei nu este despre glamour, ci despre explorare: „Să încerce, să testeze, să vadă ce i se potrivește. Fiecare experiență contribuie la ceea ce știi să faci mai târziu.”
Cristina Fulea: „Să nu consideri niciodată un NU ca fiind NU, ci o oportunitate”
Cristina Fulea este genul de profesionist care leagă lucrurile între ele. În v8, poartă două roluri – Account Director și New Business Director – și se află permanent între execuție și dezvoltare. „Sunt Account Director când am grijă ca totul să meargă impecabil (…) și New Business Director atunci când dezvolt planuri de creștere pe termen lung,” spune ea.
Este omul care aduce structură, dar și energie într-un proces care poate deveni rapid fragmentat: „Simt că eu sunt acel om care aduce în v8 rigoare, dar totodată și energie, organizare și încredere.”
Skill-ul ei invizibil este capacitatea de a vedea imaginea de ansamblu și de a o transforma în pași concreți: „Îmi vine natural să văd imaginea de ansamblu, dar și detaliile care o susțin.”
Pentru Cristina, spațiul profesional este unul al libertății: „Înseamnă exact acel spațiu în care să mă pot desfășura, să am o voce și să nu fiu constrânsă pentru că mereu se găsesc alternative.”
Creșterea vine din relații și din proiecte care contează: „Cel mai mult m-au ajutat să cresc parteneriatele care mi-au dat încredere. Îi țin acolo, la suflet.”
Iar lecția ei este una simplă și puternică: „Să nu consideri niciodată un NU ca fiind NU, ci ca o oportunitate!”
Andreea Siran: „E important să știi să găsești echilibrul, chiar și sub presiune”
Într-un rol de coordonare creativă, ca Group Creative Director la v8, Andreea Siran vorbește deschis despre una dintre realitățile industriei: presiunea – constantă, din mai multe direcții, uneori autoimpusă. „În v8 am reușit să îmi câștig o voce prin competență și prin felul meu de a lucra cu oamenii. Am încredere în oamenii din echipă și investesc mult timp în a-i ajuta să crească. Încerc să îi învăț și pe alții skill-ul ăsta al empatiei, dar și lucrurile practice, legate de meserie.”
Drumul către acest punct nu a fost lipsit de tensiune: „Eu pun presiune pe mine să fac, să dreg, să arăt, să demonstrez. Și în același timp simt și presiunea de mai sus.”
Dar tocmai în această tensiune apare nevoia de echilibru: „ E important să știu să găsesc echilibrul, chiar și atunci când mă lovesc de presiune. Una dintre lecțiile importante pe care le-am învățat în timp este legată de ritmul industriei. Publicitatea poate crea foarte ușor senzația de urgență permanentă. În realitate, cred că performanța vine atunci când reușești să lucrezi bine și sănătos în timpul programului și să nu transformi totul într-o criză. Echilibrul face ideile mai bune.”
Industria nu permite rutină, iar asta este, în același timp, provocarea și avantajul ei: „Nu facem niciodată același lucru. Din fiecare brief nou mi-am luat ce-mi trebuie.”
Pentru cei care vor să lucreze în publicitate, ea are un sfat: ”Curiozitatea e combustibilul ăla bun cu care se hrănește creativitatea.”
Sandra Cristu: „Creativitatea este un instrument de business”
Sandra Cristu aduce în rolul de Group Creative Director o combinație clară de structură și flexibilitate. Este un lider care știe să creeze sisteme, dar și să lase spațiu pentru stiluri diferite. „Sunt omul care ghidează două echipe să funcționeze ceas, chiar și sub presiune. Mai ales sub presiune,” povestește ea.
Pentru ea, leadership-ul începe cu oamenii: „Cred enorm în relații bazate pe transparență, echitate și bun-simț.”
Skill-ul ei invizibil este organizarea aplicată creativității:
„Creierul meu funcționează cu direcții clare, etape și o abordare strategică.”
Un moment de cotitură a fost chiar promovarea în rolul de Group Creative Director :„M-a obligat să devin instantaneu mai responsabilă și mai structurată. Mi-am dat seama că trebuie să condensez șapte ani de experiență într-un sistem clar și acționabil pentru echipa mea. A fost o perioadă intensă de autoevaluare: multe procese pe care înainte le făceam intuitiv s-au transformat peste noapte în metode cu formă și structură, pe care trebuia să le dau mai departe.”
Sandra definește foarte clar esența industriei: „Publicitatea nu este doar despre creativitate, ci despre creativitatea transformată în instrument de business.”
Dar nu uită nici partea care ține echipele împreună: „Este și despre prietenii, victorii comune, mândrie și fun.”
Dincolo de campanii: cum se construiește o echipă
Dincolo de roluri, cele patru femei vorbesc despre același lucru, din perspective diferite: echilibrul. Între creativitate și execuție, între presiune și luciditate, între ambiție și limite sănătoase.
Într-o industrie care pare, din exterior, despre idei spectaculoase și rezultate rapide, realitatea este mult mai nuanțată. Este despre oameni care învață constant, care își construiesc vocea în timp și care aleg, zi de zi, să lucreze împreună.
Iar în v8, această construcție se vede nu doar în campanii, ci și în cultura unei echipe care știe că performanța nu vine fără echilibru.